Rankingi - April 26, 2018 - autor Natalia Jeziorek

Miejska dżungla na zielono - ekodesign podbija Polskę

Rankingi - April 26, 2018 - autor Natalia Jeziorek

Przewiń niżej

Bycie eko to nie tylko chwilowa moda czy trend na jeden sezon. Od dłuższego czasu staramy się żyć bardziej świadomie, chcemy też, by to, co nas otacza nie przyczyniało się do powstawania góry odpadów czy produkcji zanieczyszczeń.

Ekologiczny design szturmem zawojował serca również polskich konsumentów. Coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach pojawiają się miniszklarnie, zielone ściany albo stoły powstające ze zużytych części samochodowych. To tylko kilka przykładów tego, jak można projektować świadomie i ekologicznie. Dbanie o planetę to wspólna odpowiedzialność nas wszystkich, dlatego ekodesign ma przyszłość! 

Glass Garden

1
 

Żyjący w miejskiej dżungli ludzie często mają niezaspokojoną potrzebę kontaktu z naturą. Pewnym rozwiązaniem są kupne kwiaty cięte lub te w doniczkach, ale znacznie bardziej cieszą rośliny, które uda nam się samodzielnie wyhodować. Ponieważ nie każdy ma balkon, na którym może sobie urządzić chociaż skromny ogródek, rozwiązaniem są domowe miniszklarnie. Glass Garden, projekt Aleksandry Kujawskiej, to szklane naczynia, w których można wyhodować sobie miniogród. Każda z wykonywanych ręcznie w hucie szkła szklarni jest inna, dostępne są różne wielkości. Ich proste formy stanowią idealną oprawę dla rozwijających się wewnątrz roślin. Dzięki Glass Garden nawet w najmniejszym pomieszczeniu, jak biuro, każdy może sobie wyhodować własny ogród – wystarczy trochę wody, światła i dobrych chęci.

 

Bluma

 

2
 

Chociaż kwiaty są naturalnym i pięknym prezentem, który ucieszy każdą kobietę (i nie tylko), konieczność ich przenoszenia powoduje często powstawanie wielu niepotrzebnych odpadów, takich jak woskowany papier czy, co gorsza, celofan. Rozwiązaniem tego problemu są stworzone przez krakowskiego projektanta Adama Grocha torby Bluma. Dzięki nim transport kwiatów jest efektowny i ekologiczny – torby są wykonane z grubego, odpornego na wodę kartonu, który można złożyć bez użycia kleju i wykorzystać wielokrotnie. Wystarczy zagiąć papier w oznaczonych miejscach, by powstała forma naczynia z uchem do trzymania w dłoni. Z boku znajduje się nacięcie, w które można wsunąć bilecik z dedykacją. Przenoszone w ten sposób kwiaty się nie zniszczą, a jednocześnie będą się pięknie prezentować. Wręczony w takiej torbie bukiet z pewnością zachwyci nie tylko fanki ekologii!

 

Florabo

 

3
 

Kiedy chcemy ozdobić ścianę, zwykle sięgamy po obrazy, grafiki czy zdjęcia. A co, jeśli zamiast nich, postawilibyśmy na żywy obraz? Taki jak Florama, czyli zielona miniściana. Żywy obraz tworzą tu zamknięte w ramce świeże zioła, takie jak mięta, oregano i tymianek, lub inne rośliny. W środku zamontowano prosty system nawadniania w obiegu zamkniętym, więc obraz nie wymaga podłączenia do wody czy kanalizacji. Czerwona dioda sygnalizuje, kiedy należy dolać wody do zbiorniczka. Tak przechowywane rośliny na długo zachowują świeżość. Z kolei Floraface to moduł, który może być częścią ściany, ale też mebli, stanowiąc naturalne źródło świeżego, zdrowego powietrza w klimatyzowanym domu, mieszkaniu czy biurze. Dzięki projektom Florabo zyskamy więc nie tylko piękny element dekoracyjny wnętrza, ale też parę punktów do zdrowszego stylu życia.

Pink Pug Design

 

4
 

Jaki powinien być dobry design? Nie tylko funkcjonalny i ładny, ale też taki, który uszczęśliwia użytkownika. Jeśli jeszcze do tego powstaje z troską o środowisko, mamy do czynienia z ideałem. Studio Projektowe Pink Pug Design tworzy piękne lampy w energetycznych kolorach, a do tego gamę produktów z linii inspirowanej stylem skandynawskim. W dodatku projektanci dbają o ekologię – korzystają z naturalnych materiałów, których produkcja nie zagraża środowisku, starają się też ograniczyć ilość odpadów do absolutnego minimum. Projekty z linii WTW powstają z przypominającej do złudzenia papier tkaniny Tyvek®, wykonanej w 25% z surowców wtórnych. Rzeczy z niej wytworzone w całości podlegają recyklingowi.

Makkiregu

 

5
 

Tony ulotek, reklamowych gazetek, codziennej prasy czy niepotrzebnie wydrukowanych dokumentów – każdego dnia produkujemy masę papierowych odpadów. Każda wyrzucona kartka przyczynia się do wycinki coraz większej liczby drzew, tym bardziej szkoda, kiedy się marnuje. Na szczęście są tacy, którzy niechcianemu papierowi dają drugie życie. Magdalena Godawa traktuje makulaturę jak wiklinę – wyplata z niej piękne kolorowe kosze, lampy, a nawet biżuterię. Pomysły na nie projektantka czerpie z rękodzieła ludowego. Ich produkcja nie angażuje przemysłu – wszystko jest tworzone ręcznie i w 100% ekologiczne.

Ozone Mask

 

6
 

Zdaniem WHO zanieczyszczenia powietrza (w tym smog) to dziś główny czynnik ryzyka dla tzw. zdrowia środowiskowego na całej planecie. Nic więc dziwnego, że polscy designerzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy nie chcą na co dzień oddychać trującym powietrzem. Ale idealna maska antysmogowa to taka, która nie tylko ochroni przed zanieczyszczeniem, ale też będzie ładnie wyglądać. Właśnie te kryteria spełnia Ozone mask, stworzona w Krakowie – polskiej stolicy smogu. Można wybierać spośród dwóch typów masek – sportowych i casual. W obrębie każdej z kategorii znajdziemy wiele wzorów dla pań, panów, a nawet dla dzieci. Każda z masek posiada wymienny filtr węglowy i jest uszyta z oddychającej, dwuwarstwowej bawełny.

REC.ON

 

7
 

Zużyte części samochodowe czy drewno z odzysku – dla jednych śmieci, dla innych świetna baza do stworzenia nowego projektu. W ofercie marki REC.ON można znaleźć niepowtarzalne loftowe lampy i industrialne dodatki, wszystkie stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki materiałom z przeszłością, każdy projekt jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych lamp czy wieszaków, a każdy powstaje dzięki wielogodzinnej pracy doświadczonych rzemieślników, którzy spawają, polerują, szlifują i lakierują. Efektem jest proekologiczny, ciekawy design, idealny dla indywidualistów. Choć przedmioty mają industrialny charakter, sprawdzą się nie tylko w lofcie, ale też w minimalistycznych czy eklektycznych wnętrzach.

Abadoc

 

8
 

Czy drewno jest ekologiczne? Oczywiście, ale jeszcze bardziej eko jest drewno pochodzące z recyklingu. To właśnie z głównie odzyskiwanego surowca powstają projekty marki Abadoc – stylowe lampy i stoliki. Ich twórcy czerpią inspiracje z natury, z jej form, które swoje odzwierciedlenie znajdują w kształtach gotowych produktów. Co ważne, drewno jest maksymalnie wykorzystywane – jeśli tylko sęki i pęknięcia nie osłabiają konstrukcji przedmiotu, nie są używane i stanowią integralną część tkanki. Dzięki temu każdy produkt jest niepowtarzalny, a w dodatku, dzięki wykorzystaniu drewna z odzysku, ma jedyną w swoim rodzaju historię.

MP Project

 

9
 

Zużyte części samochodowe zwykle kończą swój żywot na złomowisku. Ich los może jednak być inny, jeśli trafią w ręce projektantów marki MP Project, którzy wiedzą doskonale, że z pozoru niepotrzebnych rzeczy można stworzyć małe cuda. Znalezione w warsztatach samochodowych czy u wulkanizatorów felgi w pracowni zmieniają się w dizajnerskie meble i akcesoria, takie jak stoliki, pufy czy lampy. Misją projektantów jest budowanie świadomości na temat gospodarowania odpadami i zachęcenie ludzi do świadomego korzystania ze sztuki recyklingu i upcyklingu. Tak projektuje się ekologicznie!

Freaky Goods

 

10
 

Upcykling, czyli dawanie nowego życia pozornie niepotrzebnym rzeczom, staje się coraz bardziej modny. I dobrze, bo dzięki niemu można nie tylko zrobić coś dobrego dla środowiska, a co za tym idzie – dla nas wszystkich, ale też stworzyć niepowtarzalną rzecz z duszą. Tak właśnie jest w przypadku toreb Freaky Goods, które powstają ze zużytych dętek rowerowych, pasów bezpieczeństwa czy banerów reklamowych. Co istotne, materiały w czasie czyszczenie i selekcji nie są pozbawione znaków szczególnych. Dzięki temu każdy produkt jest niepowtarzalny, a do tego przyjazny środowisku. Torby Freaky Goods z pewnością przypadną do gustu dbającym o środowisko indywidualistom.

Ostatnie historie

Dołącz do nas

Niebawem rusza sprzedaż pakietów członkowskich the Nest.
Liczba miejsc jest ograniczona.